TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-31B
MS3476L24-31B picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-31B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT
Datasheet Download
MS3476L24-31B.pdf
Availability of MS3476L24-31B
QUANTITY
MS3476L24-31B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-31B
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-31B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-31B
Related LinksMS3476, MS3476L24-31B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-31B Details Description
Related parts for MS3476L24-31B
IC VOLT DETECT 2.1V INV CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 20 POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.37MM, 100MM LE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf