TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-31PY
MS3476L24-31PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-31PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L24-31PY.pdf
Availability of MS3476L24-31PY
QUANTITY
MS3476L24-31PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-31PY
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-31PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-31PY
Related LinksMS3476L, MS3476L24-31PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-31PY Details Description
Related parts for MS3476L24-31PY
FIXED IND 15NH 500MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 32MB datasheet.pdf
EVAL BOARD LPC2158 W/LCD datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P N30 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 5.67A 74 MOHM TH datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 6''X30'' 100EA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf