TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-61PZ
MS3476L24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476L24-61PZ.pdf
Availability of MS3476L24-61PZ
QUANTITY
MS3476L24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-61PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-61PZ
Related LinksMS3476L, MS3476L24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-61PZ Details Description
Related parts for MS3476L24-61PZ
RES 10M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TAPE COP FOIL 38.1MM CIRC 100/PK datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC USB SW CHARGER LI-ION 25WLCSP datasheet.pdf
MODULE W/O CONTACTS MALE 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf