TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W10-6PW
MS3476W10-6PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W10-6PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476W10-6PW.pdf
Availability of MS3476W10-6PW
QUANTITY
MS3476W10-6PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W10-6PW
Internal Part NumberEIS-MS3476W10-6PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W10-6PW
Related LinksMS3476, MS3476W10-6PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W10-6PW Details Description
Related parts for MS3476W10-6PW
IC REG LDO 3.3V 30MA SCT595-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
BR CORDSET 10A 2.5M V-LOCK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
EMI/RFI END PANELS 2/PACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 150V 16.1X67.1 85C AXI datasheet.pdf