TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W12-10SW-LC
MS3476W12-10SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W12-10SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W12-10SW-LC.pdf
Availability of MS3476W12-10SW-LC
QUANTITY
MS3476W12-10SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W12-10SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W12-10SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W12-10SW-LC
Related LinksMS3476W1, MS3476W12-10SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W12-10SW-LC Details Description
Related parts for MS3476W12-10SW-LC
CONN HEADER 11POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf