TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W14-12AX
MS3476W14-12AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-12AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3476W14-12AX.pdf
Availability of MS3476W14-12AX
QUANTITY
MS3476W14-12AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-12AX
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-12AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-12AX
Related LinksMS3476W, MS3476W14-12AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W14-12AX Details Description
Related parts for MS3476W14-12AX
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SUPER R-Y/R-Y/R-Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf