TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W14-18AZ
MS3476W14-18AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-18AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3476W14-18AZ.pdf
Availability of MS3476W14-18AZ
QUANTITY
MS3476W14-18AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-18AZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-18AZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-18AZ
Related LinksMS3476W, MS3476W14-18AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W14-18AZ Details Description
Related parts for MS3476W14-18AZ
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.4A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 3UH 4A VERT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CLICKER2 FOR FT90X W/RESET datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 2000VDC datasheet.pdf