TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W14-18PZ-LC
MS3476W14-18PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W14-18PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3476W14-18PZ-LC.pdf
Availability of MS3476W14-18PZ-LC
QUANTITY
MS3476W14-18PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W14-18PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W14-18PZ-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W14-18PZ-LC
Related LinksMS3476W1, MS3476W14-18PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W14-18PZ-LC Details Description
Related parts for MS3476W14-18PZ-LC
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
IC 8-BIT PAR/SER SHFT REG 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf