TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W16-23BX
MS3476W16-23BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-23BX
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W16-23BX.pdf
Availability of MS3476W16-23BX
QUANTITY
MS3476W16-23BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-23BX
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-23BX
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-23BX
Related LinksMS3476W, MS3476W16-23BX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W16-23BX Details Description
Related parts for MS3476W16-23BX
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 30A 250VAC 10X38 SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf