TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W16-23S
MS3476W16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476W16-23S.pdf
Availability of MS3476W16-23S
QUANTITY
MS3476W16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-23S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-23S
Related LinksMS3476, MS3476W16-23S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W16-23S Details Description
Related parts for MS3476W16-23S
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR 479PBGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 80A DPAK-3 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 10POS SINGLE datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOD RFID 1-PORT NANO SMD GEN2 datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf