TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W16-26BY
MS3476W16-26BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-26BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W16-26BY.pdf
Availability of MS3476W16-26BY
QUANTITY
MS3476W16-26BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-26BY
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-26BY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-26BY
Related LinksMS3476W, MS3476W16-26BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W16-26BY Details Description
Related parts for MS3476W16-26BY
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 44HSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN M12 8POS ANGLED PLUG datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 20.07MM datasheet.pdf
SYNJET ZFLOW 90 OUTDOOR PWM 12V datasheet.pdf