Amphenol Aerospace Operations MS3476W16-26PX
MS3476W16-26PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-26PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3476W16-26PX.pdf
Availability of MS3476W16-26PX
QUANTITY
MS3476W16-26PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-26PX
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-26PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-26PX
Related LinksMS3476W, MS3476W16-26PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W16-26PX Details Description
Related parts for MS3476W16-26PX
IC SUPERVISOR 4.60V HIGH TO92 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 2.7A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 78MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
MARK 9 REDUCED EFFORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf