ITT Cannon, LLC MS3476W16-26S
MS3476W16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W16-26S.pdf
Availability of MS3476W16-26S
QUANTITY
MS3476W16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3476W16-26S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W16-26S
Related LinksMS3476, MS3476W16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W16-26S Details Description
Related parts for MS3476W16-26S
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1/4-18NPT 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1.2KVDC QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 150MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 22MA 95 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 10VSSO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 24.545MHZ CMOS SMD datasheet.pdf