TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-11SW-LC
MS3476W18-11SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-11SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W18-11SW-LC.pdf
Availability of MS3476W18-11SW-LC
QUANTITY
MS3476W18-11SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-11SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-11SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-11SW-LC
Related LinksMS3476W1, MS3476W18-11SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W18-11SW-LC Details Description
Related parts for MS3476W18-11SW-LC
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HC-P:DB9(F/F)RJ45(F/F)120VAC datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG RED datasheet.pdf