TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W18-32S-CGML3
MS3476W18-32S-CGML3 picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W18-32S-CGML3
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3476W18-32S-CGML3.pdf
Availability of MS3476W18-32S-CGML3
QUANTITY
MS3476W18-32S-CGML3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W18-32S-CGML3
Internal Part NumberEIS-MS3476W18-32S-CGML3
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W18-32S-CGML3
MS3476W18-32S-CGML3 Details Description
Related parts for MS3476W18-32S-CGML3
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET LD N-CHAN 28V 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-5 datasheet.pdf