Amphenol Aerospace Operations MS3476W20-24BX
MS3476W20-24BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-24BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3476W20-24BX.pdf
Availability of MS3476W20-24BX
QUANTITY
MS3476W20-24BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-24BX
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-24BX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-24BX
Related LinksMS3476W, MS3476W20-24BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W20-24BX Details Description
Related parts for MS3476W20-24BX
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/X datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.05A SC-59 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1A SOT-23 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 28.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 4P-4P/4P M-F/F datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf