Amphenol Aerospace Operations MS3476W20-24S
MS3476W20-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3476W20-24S.pdf
Availability of MS3476W20-24S
QUANTITY
MS3476W20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-24S
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-24S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-24S
Related LinksMS3476, MS3476W20-24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3476W20-24S Details Description
Related parts for MS3476W20-24S
IC RCVR/DRVR HV ECL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
INDICATOR 105-130V RED datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 103MM datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/28/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
IC PWM CTLR DUAL 3+1 40TQFN datasheet.pdf
FLASHLIGHT KRYPTON 7/11LM AA(2) datasheet.pdf
IC MCU 576KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SEALED ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 400W datasheet.pdf