TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W20-39PW-LC
MS3476W20-39PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-39PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3476W20-39PW-LC.pdf
Availability of MS3476W20-39PW-LC
QUANTITY
MS3476W20-39PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-39PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-39PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-39PW-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W20-39PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W20-39PW-LC Details Description
Related parts for MS3476W20-39PW-LC
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 450V AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI MODULE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 41.6667 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf