TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W22-41AY
MS3476W22-41AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-41AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3476W22-41AY.pdf
Availability of MS3476W22-41AY
QUANTITY
MS3476W22-41AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-41AY
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-41AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-41AY
Related LinksMS3476W, MS3476W22-41AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W22-41AY Details Description
Related parts for MS3476W22-41AY
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf