TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W22-41SX-LC
MS3476W22-41SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-41SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W22-41SX-LC.pdf
Availability of MS3476W22-41SX-LC
QUANTITY
MS3476W22-41SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-41SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-41SX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-41SX-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W22-41SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W22-41SX-LC Details Description
Related parts for MS3476W22-41SX-LC
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 25KHZ 24DIP datasheet.pdf
SWITCH 4 OS DIP GULL SEALED 24V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1-1/2X60" A VFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf