TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W22-55PY-LC
MS3476W22-55PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-55PY-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3476W22-55PY-LC.pdf
Availability of MS3476W22-55PY-LC
QUANTITY
MS3476W22-55PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-55PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-55PY-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-55PY-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W22-55PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W22-55PY-LC Details Description
Related parts for MS3476W22-55PY-LC
CAP TRIMMER 7-50PF 50V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 428W TO247-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.3A 33 MOHM TH datasheet.pdf
RES 649 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf