ITT Cannon, LLC MS3476W22-55S
MS3476W22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W22-55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SKT
Datasheet Download
MS3476W22-55S.pdf
Availability of MS3476W22-55S
QUANTITY
MS3476W22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3476W22-55S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W22-55S
Related LinksMS3476, MS3476W22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W22-55S Details Description
Related parts for MS3476W22-55S
RES 16 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL datasheet.pdf
LED BASE PANEL OIL TIGHT T-3 1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf