TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W24-19BW
MS3476W24-19BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-19BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W24-19BW.pdf
Availability of MS3476W24-19BW
QUANTITY
MS3476W24-19BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-19BW
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-19BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-19BW
Related LinksMS3476W, MS3476W24-19BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W24-19BW Details Description
Related parts for MS3476W24-19BW
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf