ITT Cannon, LLC MS3476W24-19S
MS3476W24-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3476W24-19S.pdf
Availability of MS3476W24-19S
QUANTITY
MS3476W24-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-19S
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-19S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-19S
Related LinksMS3476, MS3476W24-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W24-19S Details Description
Related parts for MS3476W24-19S
MOSFET OMNIFETII 40V 30A TO-220 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 50mA Backlight 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
TRACER 1/4" WHITE W/BLACK 10' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 12 IN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HD-I 5EMPO070F120O BENCH/LM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf