TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W24-31SY-LC
MS3476W24-31SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-31SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W24-31SY-LC.pdf
Availability of MS3476W24-31SY-LC
QUANTITY
MS3476W24-31SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-31SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-31SY-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-31SY-LC
Related LinksMS3476W2, MS3476W24-31SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W24-31SY-LC Details Description
Related parts for MS3476W24-31SY-LC
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 3.8MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CTV 3#20 SKT WALL RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf