TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W24-61BZ
MS3476W24-61BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-61BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT
Datasheet Download
MS3476W24-61BZ.pdf
Availability of MS3476W24-61BZ
QUANTITY
MS3476W24-61BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-61BZ
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-61BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-61BZ
Related LinksMS3476W, MS3476W24-61BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W24-61BZ Details Description
Related parts for MS3476W24-61BZ
CONN FERRULE UNINSUL 16AWG datasheet.pdf
REG SW 13.9V 1.5A SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
DEV EMULATOR E10A-PCI datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC PWR/BATT MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO-214A datasheet.pdf
CRYSTAL 12.288000 MHZ SMD datasheet.pdf
BLK 3 POS BRSH MTL RTN L datasheet.pdf