ITT Cannon, LLC MS3476W24-61P
MS3476W24-61P picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W24-61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PIN
Datasheet Download
MS3476W24-61P.pdf
Availability of MS3476W24-61P
QUANTITY
MS3476W24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W24-61P
Internal Part NumberEIS-MS3476W24-61P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W24-61P
Related LinksMS3476, MS3476W24-61P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3476W24-61P Details Description
Related parts for MS3476W24-61P
IC DELAY LINE 10TAP 100NS 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 17.54VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 610MA 740 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2412 datasheet.pdf