Microsemi Power Products MSAD165-18
MSAD165-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSAD165-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 165A D2
Datasheet Download
MSAD165-18.pdf
Availability of MSAD165-18
QUANTITY
MSAD165-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSAD165-18
Internal Part NumberEIS-MSAD165-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSAD165-18
Related LinksMSAD1, MSAD165-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSAD165-18 Details Description
Related parts for MSAD165-18
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CDCE62005 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG PIN HSG 12POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 140A CC datasheet.pdf