| Internal Part Number | EIS-MSC10W63T15-L6 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | Pan-Steel® | |
| Packaging | 50 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Strapping | |
| Bundle Diameter | 10.00" (254.00mm) | |
| Length | 3.08' (938.78mm) | |
| Width | 0.630" (16.00mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Tensile Strength | 800 lbs (362.88 kg) | |
| Features | Nylon Coated | |
| Material | Steel, 316 | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MSC10W63T15-L6 | |
| Related Links | MSC10W6, MSC10W63T15-L6 Datasheet, Panduit Distributor | |
 | KPF1.1 | MOD FILTER LINE BACKPACK STD 1A | datasheet.pdf | |