Texas Instruments MSC1200Y3PFBT
MSC1200Y3PFBT picture photo
Mfg. Part Number
MSC1200Y3PFBT
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Brief Description
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 48-TQFP
Datasheet Download
MSC1200Y3PFBT.pdf
Availability of MSC1200Y3PFBT
QUANTITY
MSC1200Y3PFBT Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC1200Y3PFBT
Internal Part NumberEIS-MSC1200Y3PFBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeADC and DAC: MCU Based
Resolution (Bits)-
Sampling Rate (Per Second)1k
Data InterfaceSPI
Voltage Supply SourceAnalog and Digital
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TQFP
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC1200Y3PFBT
Related LinksMSC120, MSC1200Y3PFBT Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSC1200Y3PFBT Details Description
Related parts for MSC1200Y3PFBT
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 11/16" 6.50" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL CBI G,G,B,O datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.3 OHM datasheet.pdf
RESONATOR CER 3.58MHZ W/O CAP datasheet.pdf