Panduit MSC2X375-LS1
MSC2X375-LS1 picture photo
Mfg. Part Number
MSC2X375-LS1
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STRAP NYL COATED STL.38"X 10.5"
Datasheet Download
MSC2X375-LS1.pdf
Availability of MSC2X375-LS1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC2X375-LS1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC2X375-LS1
Internal Part NumberEIS-MSC2X375-LS1
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPan-Steel®
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStrapping
Bundle Diameter2.00" (50.80mm)
Length0.875' (266.70mm, 10.50")
Width0.380" (9.70mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength300 lbs (136.1 kg)
FeaturesNylon Coated
MaterialSteel, 316
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC2X375-LS1
Related LinksMSC2X3, MSC2X375-LS1 Datasheet, Panduit Distributor
MSC2X375-LS1 Details Description
Related parts for MSC2X375-LS1
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 385MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf