| Internal Part Number | EIS-MSC8151TVT1000B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Errata Update 18/Jun/2014 Errata Update 17/Nov/2014 | |
| PCN Other | MSC8156/8256 Family 07/Jun/2013 | |
| Standard Package | 1 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | SC3850 Single Core | |
| Interface | Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART | |
| Clock Rate | 1GHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (96 kB) | |
| On-Chip RAM | 576kB | |
| Voltage - I/O | 2.50V | |
| Voltage - Core | 1.00V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |