NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8157TVT1000A
MSC8157TVT1000A picture photo
Mfg. Part Number
MSC8157TVT1000A
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 6-CORE DGTL 783FCBGA
Datasheet Download
MSC8157TVT1000A.pdf
Availability of MSC8157TVT1000A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8157TVT1000A Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8157TVT1000A
Internal Part NumberEIS-MSC8157TVT1000A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 18/Jun/2014
Errata Update 17/Nov/2014
Errata Update 14/Apr/2015
Errata Update 03/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeSC3850 Six Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate1GHz
Non-Volatile MemoryROM (96 kB)
On-Chip RAM6.375MB
Voltage - I/O1.0V, 1.5V, 2.5V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8157TVT1000A
MSC8157TVT1000A Details Description
Related parts for MSC8157TVT1000A
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M CONN MOD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf