NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8252SVT1000B
MSC8252SVT1000B picture photo
Mfg. Part Number
MSC8252SVT1000B
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC PROCESSOR 2-CORE 783FCPBGA
Datasheet Download
MSC8252SVT1000B.pdf
Availability of MSC8252SVT1000B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8252SVT1000B Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8252SVT1000B
Internal Part NumberEIS-MSC8252SVT1000B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 17/Nov/2014
PCN OtherMSC8156/8256 Family 07/Jun/2013
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeSC3850 Dual Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate1GHz
Non-Volatile MemoryROM (96 kB)
On-Chip RAM576kB
Voltage - I/O2.50V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8252SVT1000B
MSC8252SVT1000B Details Description
Related parts for MSC8252SVT1000B
FERRULE INS VNL AWG16 BK 5/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
070 MULTILOCK PLUG HSG 12P datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf