NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8254SVT1000B
MSC8254SVT1000B picture photo
Mfg. Part Number
MSC8254SVT1000B
Brief Description
IC PROCESSOR 4-CORE 783FCPBGA
Datasheet Download
MSC8254SVT1000B.pdf
Availability of MSC8254SVT1000B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8254SVT1000B Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8254SVT1000B
Internal Part NumberEIS-MSC8254SVT1000B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 17/Nov/2014
PCN OtherMSC8156/8256 Family 07/Jun/2013
Standard Package1
PackagingTray
TypeSC3850 Quad Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate1GHz
Voltage - I/O2.50V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8254SVT1000B
MSC8254SVT1000B Details Description
Related parts for MSC8254SVT1000B
CONN HEADER 12POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 6V 150A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 27POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HDM EMPOFA090F140O LM/G datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf