Panduit MSC8W63T15-L6
MSC8W63T15-L6 picture photo
Mfg. Part Number
MSC8W63T15-L6
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STEEL STRAP NYLON 11 COAT
Datasheet Download
MSC8W63T15-L6.pdf
Availability of MSC8W63T15-L6
QUANTITY
MSC8W63T15-L6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8W63T15-L6
Internal Part NumberEIS-MSC8W63T15-L6
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPan-Steel®
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStrapping
Bundle Diameter8.00" (203.20mm)
Length2.56' (780.29mm)
Width0.630" (16.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength800 lbs (362.88 kg)
FeaturesNylon Coated
MaterialSteel, 316
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8W63T15-L6
Related LinksMSC8W6, MSC8W63T15-L6 Datasheet, Panduit Distributor
MSC8W63T15-L6 Details Description
Related parts for MSC8W63T15-L6
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
INSERT MALE 17POS CRIMP datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
BUSS MIDGET FUSE FAST ACTING datasheet.pdf
TVPS00RF-15-35PA W/ PC CONT datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf