Microsemi Power Products MSCD120-18
MSCD120-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD120-18
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1
Datasheet Download
MSCD120-18.pdf
Availability of MSCD120-18
QUANTITY
MSCD120-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD120-18
Internal Part NumberEIS-MSCD120-18
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 1800V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD120-18
Related LinksMSCD1, MSCD120-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD120-18 Details Description
Related parts for MSCD120-18
CAP MICA 120PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
LABEL SOLAR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf