Microsemi Power Products MSCD165-18
MSCD165-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD165-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 165A D2
Datasheet Download
MSCD165-18.pdf
Availability of MSCD165-18
QUANTITY
MSCD165-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD165-18
Internal Part NumberEIS-MSCD165-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD165-18
Related LinksMSCD1, MSCD165-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD165-18 Details Description
Related parts for MSCD165-18
SIDACTOR 3CHP 130V 400A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP PRINTED HORIZON datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 100VDC datasheet.pdf