Microsemi Power Products MSCD165-18
MSCD165-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD165-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 165A D2
Datasheet Download
MSCD165-18.pdf
Availability of MSCD165-18
QUANTITY
MSCD165-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD165-18
Internal Part NumberEIS-MSCD165-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD165-18
Related LinksMSCD1, MSCD165-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD165-18 Details Description
Related parts for MSCD165-18
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 37.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
24AWG 7/32 20C FOILBRAID 100' datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf