Microsemi Power Products MSCD36-16
MSCD36-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD36-16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 36A D1
Datasheet Download
MSCD36-16.pdf
Availability of MSCD36-16
QUANTITY
MSCD36-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD36-16
Internal Part NumberEIS-MSCD36-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD36-16
Related LinksMSCD, MSCD36-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD36-16 Details Description
Related parts for MSCD36-16
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf