Microsemi Power Products MSCD36-18
MSCD36-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD36-18
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1
Datasheet Download
MSCD36-18.pdf
Availability of MSCD36-18
QUANTITY
MSCD36-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD36-18
Internal Part NumberEIS-MSCD36-18
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1800V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD36-18
Related LinksMSCD, MSCD36-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD36-18 Details Description
Related parts for MSCD36-18
RES 43K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY PROCESSOR 128PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.6A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 5A 24V datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 RED 660NM 14V datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf