Microsemi Power Products MSDM50-16
MSDM50-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSDM50-16
Brief Description
MOD BRIDGE 3PH 1600V 50A M2-1
Datasheet Download
MSDM50-16.pdf
Availability of MSDM50-16
QUANTITY
MSDM50-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSDM50-16
Internal Part NumberEIS-MSDM50-16
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageM2-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSDM50-16
Related LinksMSDM, MSDM50-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSDM50-16 Details Description
Related parts for MSDM50-16
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 16BIT 250KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf