Microsemi Power Products MSDM50-16
MSDM50-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSDM50-16
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MOD BRIDGE 3PH 1600V 50A M2-1
Datasheet Download
MSDM50-16.pdf
Availability of MSDM50-16
QUANTITY
MSDM50-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSDM50-16
Internal Part NumberEIS-MSDM50-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)50A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageM2-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSDM50-16
Related LinksMSDM, MSDM50-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSDM50-16 Details Description
Related parts for MSDM50-16
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HDWR INS TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
25POS M PC 4-40INS FILT.TY1 datasheet.pdf