Mallory Sonalert Products MSE14MDP3
MSE14MDP3 picture photo
Mfg. Part Number
MSE14MDP3
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL
Datasheet Download
MSE14MDP3.pdf
Availability of MSE14MDP3
QUANTITY
MSE14MDP3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSE14MDP3
Internal Part NumberEIS-MSE14MDP3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileMSEDP3 3500 Hz Slow Double Pulse
3D ModelMSO.igsMSO.stpMSO.sat
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range7 ~ 14V
Frequency3.5kHz
Operating ModeDouble Pulse, Slow
Sound Pressure Level75dB @ 7V, 30cm
Current - Supply50mA
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension23.0mm L x 23.0mm W
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSE14MDP3
Related LinksMSE1, MSE14MDP3 Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
MSE14MDP3 Details Description
Related parts for MSE14MDP3
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.75A SOT23F datasheet.pdf