Microsemi Power Products MSFC110-16
MSFC110-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSFC110-16
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
POWER MOD THYRISTOR/DIODE F1
Datasheet Download
MSFC110-16.pdf
Availability of MSFC110-16
QUANTITY
MSFC110-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSFC110-16
Internal Part NumberEIS-MSFC110-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2250A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeScrew Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSFC110-16
Related LinksMSFC1, MSFC110-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSFC110-16 Details Description
Related parts for MSFC110-16
COMMON MODE CHOKE 1000UH PC MT datasheet.pdf
CABLE SHLD M-R/A F 4POS PVC 0.6M datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG GREEN 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 76DQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES 60.26 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf