Microsemi Power Products MSKD165-08
MSKD165-08 picture photo
Mfg. Part Number
MSKD165-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 800V 165A SD2
Datasheet Download
MSKD165-08.pdf
Availability of MSKD165-08
QUANTITY
MSKD165-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSKD165-08
Internal Part NumberEIS-MSKD165-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device PackageSD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSKD165-08
Related LinksMSKD1, MSKD165-08 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSKD165-08 Details Description
Related parts for MSKD165-08
CONN SPRING-LOAD TS35 POLY WEMID datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
SEALED 0.64/2.3II 89 POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ANT KIT TRA8063 MABT datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf