Microsemi Power Products MSKD70-18
MSKD70-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSKD70-18
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 70A D1
Datasheet Download
MSKD70-18.pdf
Availability of MSKD70-18
QUANTITY
MSKD70-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSKD70-18
Internal Part NumberEIS-MSKD70-18
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.48V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSKD70-18
Related LinksMSKD, MSKD70-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSKD70-18 Details Description
Related parts for MSKD70-18
IDC CABLE-AKC14G/ AE14G / AKC14G datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONF MODULE POWER 12-30VDC 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 3.5A TYPE S datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf