Vishay Semiconductor/Diodes Division MSMP6.5A-M3/89A
MSMP6.5A-M3/89A picture photo
Mfg. Part Number
MSMP6.5A-M3/89A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC MICROSMP
Datasheet Download
MSMP6.5A-M3/89A.pdf
Availability of MSMP6.5A-M3/89A
QUANTITY
MSMP6.5A-M3/89A Order Process
Ship out your order
Specifications of MSMP6.5A-M3/89A
Internal Part NumberEIS-MSMP6.5A-M3/89A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.4A
Power - Peak Pulse150W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseMicroSMP
Supplier Device PackageMicroSMP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSMP6.5A-M3/89A
Related LinksMSMP6.5, MSMP6.5A-M3/89A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MSMP6.5A-M3/89A Details Description
Related parts for MSMP6.5A-M3/89A
JUMPER-H9991TR/1852BK/H9991TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X5R 0805 datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
PLATED COMP. LUG W/SIGHT HOLE (B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
"MICRO 51C P 24"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf