Texas Instruments MSP430F2012IN
MSP430F2012IN picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F2012IN
Brief Description
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
MSP430F2012IN.pdf
Availability of MSP430F2012IN
QUANTITY
MSP430F2012IN Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F2012IN
Internal Part NumberEIS-MSP430F2012IN
Manufacturer Product PageMSP430F2012IN Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430F2xx
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size2KB (2K x 8 + 256B)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F2012IN
Related LinksMSP430, MSP430F2012IN Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F2012IN Details Description
Related parts for MSP430F2012IN
MOSFET N-CH 200V 24A TO-220AB datasheet.pdf
IC MOD 300MHZ QUADRATURE 20SSO datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V 10% X6S 0805 datasheet.pdf
LED 1/2" DOME GRN 28VDC TERM datasheet.pdf