Texas Instruments MSP430F2013IRSAT
MSP430F2013IRSAT picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F2013IRSAT
Brief Description
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
MSP430F2013IRSAT.pdf
Availability of MSP430F2013IRSAT
QUANTITY
MSP430F2013IRSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F2013IRSAT
Internal Part NumberEIS-MSP430F2013IRSAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Manufacturer Product PageMSP430F2013IRSAT Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430F2xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size2KB (2K x 8 + 256B)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F2013IRSAT
Related LinksMSP430F2, MSP430F2013IRSAT Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F2013IRSAT Details Description
Related parts for MSP430F2013IRSAT
CABLE D-SUB-AFN09B/AE09G/AFN09B datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM DC3W-NC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.743K OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf